October 18, 2010 - 16:08 AMT
Chairman of the Central Bank of Armenia (CBA) Arthur Javadyan said that All-Armenian Bank will be established soon.
“Specialists have already conducted relevant studies, while head of the Bank will be appointed shortly,” Javadyan told all-Armenian conference of bankers and financiers organized by the Armenian Ministry of Diaspora jointly with the CBA and Union of Banks of Armenia.
According to him, the Armenian government will give a relevant task to this structure and the newly appointed managers of the bank will present their further works and plans after development of business programs.
The conference, which brought together 100 participants from 10 countries, is aimed at facilitating activity of Armenian specialists in the field through creation of the all-Armenian community of bankers and financiers.