October 18, 2010 - 20:41 AMT
In 2011, Armenian economy will enter into development stage to reach 2008’s economic performance, according to Armenian Finance Minister Tigran Davtyan.
“2011 budget-envisaged social expenditures are unprecedented, stipulating for 15%, 10% and 15 % increase of social benefits, pensions and cultural workers’ salaries respectively,” the Minister stated at parliamentary session on 2011 Armenian state budget.
“The government has already advanced a legal initiative to strengthen the leverage of the State Commission for the Protection of Economic Competition. World-known brands and companies will be attracted to promote competitiveness of Armenian economy,” the Minister stressed.
ARF Dashnaktsutyun parliamentary group member Artsvik Minasyan, however, accused the Minister of engaging in populism instead of replying specific questions. As he noted, the Armenian President presented perspectives of economic development, however the governmental policy will be unable to secure them.