October 19, 2010 - 19:39 AMT
Exchange of experience between all-Armenian conference participants will promote the launch of new projects
We’re interested in exchange of experience with Armenia in financial and industrial sectors, the head of Cedarpeak holding in Lebanon Alen Balian stated.
At all-Armenian conference of bankers and financiers, Balian characterized financial and insurance sectors in Armenia as prospective ones. “Currently we’re investigating the Armenian market and legislation to develop further plans,” he remarked.
“Exchange of experience between conference participants will promote the launch of new projects,” Balian said.
On October 17-19, Yerevan hosted all-Armenian conference of bankers and financiers, organized by Armenian Diaspora Ministry jointly with CBA and the Union of Armenian Banks.