October 20, 2010 - 19:06 AMT
On February 20-26, 2011, Yerevan will host 18 famous professors of European, Asian and American scientific laboratories, who’ll deliver lectures on gene mutation-caused cancer.
As the organiser of the event, the president of the Armenian Young Biologists Association, Arsen Gasparyan told a news conference in Yerevan, free lectures, to be followed by a conference, are a unique chance for Armenian students to hear famous scientists, with a Nobel prize laureate among them.
To be granted an access to the lectures, young Armenian scientists should submit applications along with their thematic works. The best works will be used as a subject matter for further lectures.
The project aimed to increase the government’s awareness of young scientists, was organised in cooperation with European Biosafety Association and Yerevan State University. Application deadline is November 1, 2010.