Member of the RA NA Victor Dallakyan said that he has always been of the opinion that the October 27, 1999 events were an organized and planned attempt of coup d’etat aimed at revising the 1998 parliamentary elections results.
“As I was in the parliament hall that day and talked to terrorist Vram Galstyan, uncle of Nairi Hunanyan, I understood that the terrorists had been waiting for assistance from outside. They had hoped that a RA NA sitting will be convened after it and a new government will be elected. However, as soon as they realized that they had been just used as marionettes and “cheated”, they gave way to panic and surrendered. In other words, they had been convinced that the same forces will assist them after the crime,” Dallakyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
According to him, these people had been made zombies.
On October 27, 1999, terrorists led by Nairi Hunanyan assassinated prominent public and political activists of Armenia: national hero of Armenia Vasgen Sargsyan, national hero of Armenia, speaker of the RA NA Karen Demirchyan, vice speakers Yuri Bakhshyan and Ruben Miroyan, parliament members Michael Kotanyan, Armenak Armenakyan, Henrik Abramyan and Leonard Petrosyan.