October 28, 2010 - 19:53 AMT
Head of the Eurasian Development Bank (EDB) representation in Armenia Sergey Yelizarov said that currently the EDB considers several projects for cooperation with Armenian banks and companies.
“Up to 10 projects are at various stages of consideration. The bank implemented only one project in Armenia – the signing of a $20mln agreement with Armbusinessbank CJSC,” Sergey Yelizarov told a PanARMENIAN.Net reporter during Expo-Russia Armenia 2010 3rd Annual Industrial Exhibition in Yerevan.
Yelizarov added that energy, transport, infrastructure projects and agriculture are the priority fields for financing.