October 30, 2010 - 00:53 AMT
U.S. Embassy in Armenia: President Sargsyan did not seek delay in consideration of Genocide Resolution
The U.S. Embassy in Armenia issued a statement refuting recent allegations aroused by YouTube video, where U.S. Vice President Joe Biden claimed to have been requested by the Armenian President Serzh Sargsyan to refrain from recognizing the Armenian Genocide on the eve of the roadmap agreement.
The U.S. Embassy statement runs,
“the Vice President and President Sargsyan spoke twice in April 2009. In these calls, the Vice President told President Sargsyan the United States believes that the normalization of relations with Turkey and the opening of borders would provide a path to a better future for Armenia and expressed the support of the United States for his leadership. The Vice President expressed the Obama Administration’s support for a Swiss proposal for a joint Armenia-Turkish statement on progress made toward normalizing relations. President Sargsyan did not raise the issue of the content of President Obama’s statement for Armenian Remembrance Day or seek a delay in consideration of House Resolution 252. Instead, the discussions between Vice President Biden and President Sargsyan that were recently referenced by the Vice President were about the need to take immediate steps to improve Armenian-Turkish relations. The two leaders agreed that there should be no preconditions to normalizing relations between Armenia and Turkey.”