November 2, 2010 - 19:01 AMT
Armenia gains 13 points in World Network Readiness Index Rankings, still falling behind other countries in the region
Armenia was put in 101st position (gaining 13 points) in the World Network Readiness Index Rankings 2009-2010 among 133 countries rated.
“Armenia has shown average results in Network Readiness Index, however, falling behind other countries in the region,” Economy and Values Armenian Research Center chairman Manuk Yergnyan stated at news conference.
As the member of Armenian Public Council Hovik Musaelyan stated, serious improvement in the number of mobile connection subscribers was observed in Armenia. “Still, the country fails to keep up in other spheres,” the expert noted. Musaelyan suggested for Armenia to adopt the practices of Singapore and Ireland through inviting major foreign IT companies and creating favorable conditions for them to operate locally.
He also stressed the necessity of creating free economic zones, providing tax privileges to IT companies and organizations contributing to education sector, as well as start-up companies.