November 3, 2010 - 13:51 AMT
Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu has said Israeli media reports that Turkey classified Israel as a strategic threat are “baseless” and “ill-intentioned.”
“The allegations that appeared in the Israeli press have no grounds or equivalent. They are an example of speculative and provocative reports that we have seen very often in the Israeli press recently,” Davutoglu told journalists on the last day of his week-long trip to China.
The foreign minister declined, however, to reveal whether Turkey’s National Security Document, also known as the Red Book, cited Israel as a threat and said its content was confidential, Hurriyet reported.
“I won’t say anything about the content [of the Red Book]. We cannot consider such reports good-intentioned if they have no source,” he said.
Asked if the government would take action on an official level, Davutoglu said, “Ankara does not make any statement in response to a newspaper report.”