November 5, 2010 - 17:07 AMT
On November 8-13, Yerevan will host a Week of Modern Italian Films organized by Italian Embassy in Armenia jointly with Hamazgain Theater.
“The event coincides with organization of Italian Cadres exhibition of works by Armenian sculptor David Minasyan,” Italian Ambassador to Armenia Bruno Scapini said. “David Minasyan’s works are dedicated to the Italian art. The exhibition will help to shape a complete image of Italia.”
“Atmosphere of Italian culture and art will reign in Hamazgain theater for a week,” Hamazgain Director Vardan Mkrtchyan said, adding that discussion of films will be organized prior to their screening.
Besides, Ambassador Scapini noted that such a large scale event dedicated to Italian films is held in Armenia for the first time.
The films will be screened in Italian with English subtitles. AMD 2000 entry fee for all films was set.