November 24, 2010 - 10:59 AMT
On November 23, Artsakh Republic President Bako Sahakyan met in Los Angeles with famed plastic surgeon and philanthropist Armen Vardani to discuss the development of healthcare system, especially plastic surgery in Artsakh.
President Sahakyan thanked the benefactor for assisting Artsakh and sponsoring Telethon 2010 in Los Angeles.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, executive director of the Hayastan All-Armenian fund Ara Vardanyan, head of the Central information department of the Artsakh Republic President’s Office Davit Babayan, NKR permanent representative to the USA Robert Avetisyan, chairman of the Artsakh Public TV and Radio company’s board Norek Gasparyan and other officials also attended the meeting, reported the Central Information Department of the Office of the Artsakh Republic President.