December 17, 2010 - 16:46 AMT
Member of the opposition ARF Dashnaktsutyun parliamentary group Artsvik Minasyan said that the Central Bank of Armenia (CBA), which should secure prices stability in the country, currently does not handle its basic functions appropriately.
According to him, the CBA has even huger functions in the economy than the country’s government and it does not handle all its tasks properly.
As for tariffs for public services, Minasyan said that people’s solvency is not taken into consideration while setting them. “The drop in gas consumption from year to year is not accidental,” he said.
As for introduction of compulsory vehicle insurance in Armenia, Minasyan said that this liability is too huge load for the country’s population. “The government should first introduce a system of social risks insurance,” Minasyan concluded.