December 20, 2010 - 09:36 AMT
U.S. Vice President Joe Biden made his case for why WikiLeaks founder Julian Assange is a "high-tech terrorist" on Sunday, December 19, in an appearance on NBC's "Meet The Press."
"This guy has done things and put in jeopardy the lives and occupations of people in other parts of the world," Biden said. "He's made it difficult to conduct out business with our allies and our friends. ... It has done damage."
Biden also claimed the leaks have had a direct impact on his own work when meeting with world leaders. "There is a desire now to meet with me alone rather than have staff in the room," he said. "It makes things more cumbersome."