December 28, 2010 - 16:17 AMT
Armenia hopes for the start of Euronest parliamentary format work of the Eastern Partnership at the end of January.
As the head of the parliamentary committee for European integration Naira Zohrabyan stated at the briefing in Armenia’s National Assembly, “Armenia supports Belarus’ participation in Euronest.”
Belarus’ delegation to the EU-Neighbourhood East Parliamentary Assembly (EURONEST PA) will include only 5 representatives of opposition organizations and 5 MPs, in contrast to other Eastern Partnership member states presented by 10 MPs.