January 12, 2011 - 14:35 AMT
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian and head of BirthLink NGO Kathy Mellor, along with a group of Armenian neonatologists, visited the maternity hospital of Martuni, the Company’s press office reported.
More than 1,600 babies are born at Martuni maternity hospital annually. To provide the babies with proper neonatal care, the medical personnel were forced to take them to the capital, due to the absence of the relevant equipment on the spot. The problem is now solved. In the framework of cooperation between VivaCell-MTS and BirthLink NGO, the hospital has been equipped with radiant warmers, reanimators, heated mattresses for cots, oxygen monitors, and infusion pumps, as well as oxygen and emergency supplies for transferring babies.
“The program was launched in Yerevan 4 years ago. The launch of the second regional phase was crucial for us. We were in Gyumri at the end of the last year. Now we are here,” Mr. Yirikian said.
VivaCell-MTS has invested AMD144 million in the 11 hospitals of Yerevan. In total, AMD 274 million was contributed in Yerevan and provinces.
Specialists say infant mortality has been reduced by 25-30 percent in Armenia.
Close to 550,000 women die in pregnancy and childbirth every year across the globe – a rate of about one woman every minute – along with nearly 4 million infants who die within a month of birth.