January 21, 2011 - 12:53 AMT
6-year-old Vazgen Asryan and his father, David Asryan were liberated from the prison in the city of Nimes for medical reasons, Haute-Loire prefecture reported on January 19.
“We’ll take care and support them till the time they receive documents,” Christine Chevalier, the head of RESF (Education Without Borders Network) in Haute-Loire told AFP.
Earlier, boy was taken to the prison in the city of Nimes, where his father, arrested a week before for stealing gasoline, was placed.
Vazgen’s father is an Armenian who fled for Russia, and further to France, to seek for a political refuge, which he was denied, according to Paris-Match.
Representatives of the prefecture assured the journalists that the detainment was performed in accordance with law and with all respect to the person. The father and the son were kept in the center of administrative detainment with all necessary living conditions provided.