January 21, 2011 - 17:49 AMT
On February 7-11, 2011, Moscow will host a conference on Armenia’s Winegrowing and Wine Making from Biblical Times up to Nowadays as part of PRODEXPO 2011 international exhibition of foodstuff, drinks and raw materials for their production.
The master-class is aimed at popularizing, raising awareness of and creating brand of Armenian wine brand at foreign markets, assisting development of winegrowing in Armenia, Expocenter CJSC – the organizer of the exhibition – said on its official website.
Representatives of the Armenian embassy in Russia, Chamber of Commerce and Industry, Ministry of Agriculture are expected to deliver speeches as part of the conference.