February 7, 2011 - 17:22 AMT
After the fist commemoration of Holocaust victims this year, official Ankara intends to take similar steps on April 24, Armenian Genocide Commemoration Day, to overcome “psychological barrier between Turkey and Armenia.”
According to Sabah, on January 27, Holocaust Remembrance Day, Ankara sent Foreign Ministry representative to visit Istanbul’s Jewish community while Minister for EU Affairs Egemen Bagis became the first Turkish official to visit Auschwitz concentration camp memorial.
“At January’s National Security Council session, a decision was taken to establish contact with Armenian Diaspora, specifically, U.S. Armenian community. It was also resolved to participate in April 24 events held worldwide. A dialogue with Armenian Diaspora is essential in establishing ties with the Armenian nation,” Sabah said.
As the article notes, Turkish authorities suspended political boycott against countries which recognized the Armenian Genocide.