February 15, 2011 - 20:16 AMT
Will Baku host Intercultural Dialogue world forum with extermination of Armenian cemeteries on its conscience?
Azerbaijan, which over the centuries attempted to obliterate all traces of Armenian culture from its territories, reaching as far as the extermination of ancient Armenian cemetery, decided to win the title of a “cultural center”.
On April 7-9, Baku will host an Intercultural Dialogue world forum, Azerbaijan Culture and Tourism Ministry's administration head Firudin Gurbanov told 1news.az. As he noted, the Ministry addressed invitations to relevant structures worldwide, with many of the invitations accepted.
“The forum of such scale will be held for the first time, which proves Baku has become one of the cultural centers of the world,” Gurbanov noted.
In reality, the “cultural center” has been demolishing cultural heritage of Armenian over many years. Here belong destroyed Armenian khachkars in Nakhichevan Autonomous Republic. In 2005-2006, Old Jugha Armenian cemetery was fully exterminated, with cemetery territory turned into a shooting ground.