February 24, 2011 - 18:36 AMT
On February 24, Moscow will host an award ceremony for 2010 Person of the Year prize, with 3 Armenians listed among 27 nominees.
As Armavia air company press service told PanARMENIAN.Net reporter, Armavia president Mikhail Bagdasarov is among the nominees for Contribution to Development of the Sector.
Joint Energy Construction Corporation President Valeri Sahakyan was nominated for the same prize. The president of Moscow Interbank Currency Stock Exchange Ruben Aghanbekyan was nominated for a prize in business sector.
The director of Chekhov Moscow Art Theatre Oleg Tabakov and Kazakhstan President Nursultan Nazarbayev were nominated for Grand Prix.