March 11, 2011 - 11:09 AMT
On March 10, President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan met in Paris with the director of the Hayastan All-Armenian Fund’s French affiliate Bedros Terzian and Fund member Robert Haydadirian to discuss the programs implemented by the Funs in Artsakh.
Special attention was paid to the building an industrial school in the town of Shushi.
President Sahakyan thanked the French office of the Hayastan All-Armenian Fund for long-term assistance to Artsakh and underlined the importance of the school from the viewpoint of preparing qualified specialists both for Shushi and the whole republic.
Artsakh Republic permanent representative to the France Hovhannes Gevorgyan also attended the meeting, reported the Central Information Department of the Office of the Artsakh Republic President.