March 16, 2011 - 12:37 AMT
Azerbaijani media are plotting provocations at the contact line between the Nagorno Karabakh and Armenian armed forces.
Beating the gun, 1news.az agency reported that “on March 16, at 9 pm, the Armenian armed forces fired upon cars of civilians moving towards the villages of Eskipar, Hushchuayrim and Myarzyam.”
According to the “forecasts” of the news agency, “as a result of the incident a fire burst out. The road to Myarzyam is blocked by the Azerbaijani servicemen. No casualties have been reported.”