March 16, 2011 - 18:44 AMT
Resolution of Karabakh conflict will positively affect normalization of the Turkish-Armenian relations, Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan said at the Moscow State Institute on Wednesday, March 16.
"Resolution of the Armenia-Azerbaijan conflict will play a certain role in a normalization of the Turkey - Armenia relations," Erdogan said.
Erdogan also stressed Russia's role in the negotiation process. "Organization of the trilateral talks with Russia, Azerbaijan and Armenia is an important initiative," Erdogan noted.
Erdogan, who arrived for a three-day visit to Moscow on Tuesday, is expected to hold talks with Russian President Dmitry Medvedev and Prime Minister Vladimir Putin today, March 16, according to Trend News.