“I want to play, I really do. The pause makes you want to come back, to make a new start. I miss grabbing a racquet and going on court. It's going well now and next week I'm going to spend a couple of minutes on court,” vamosdavid.com quoted Nalbandian as saying.
Asked whether Madrid is a very tough tournament for coming back after an injury, Nalbandian said: “It's very tough, a Masters 1000, but you have to start playing. I won't be going into those weeks with too many expectations but I'll try to be in more or less good shape for Roland Garros and with many matches under my belt in time for Wimbledon. After that, there's the Davis Cup (July 8-10). It's going to be a tough tie, with names that are not so very well known but against young players who play well and that makes it complicated.”