March 27, 2011 - 15:55 AMT
After the goalless draw in Euro-2012 Armenia-Russia qualifier, captain of the Armenian team Sargis Hovsepyan said that the match was not a bad one. It was the first match in the season and the football players were not in the best physical shape, Hovsepyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
"We will try to organize many attacks in the return match. We did not manage to play a pressing football as much, as we would like, hopefully the situation will be different in Saint Petersburg," said Hovsepyan.
For his part, Robert Arzumanyan said Russians had more chances to score a goal. "We can distinguish the first 15-20 minutes of the first half and the start of the second half, while something was wrong with our team for the rest time. But we will try to correct our mistakes," concluded Arzumanyan.