According to New York Times, Samantha Power, the Dublin-born aide to President Obama, could be his next Secretary of State or National Security Adviser.
She has been the main architect, along with Hillary Clinton, of the Libya policy and has an increasing influence in the White House inner circle. With Hillary Clinton due to step down after Obama’s first term, she would be a live candidate to succeed her if Obama wins re-election.
Since she began her career working as a war correspondent in Bosnia at the tender age of 22, Power has believed that nations have a moral obligation to prevent genocide. She can bring life to these ideals from her position of the National Security Council.
“She is clearly the foremost voice for human rights within the White House,” Kenneth Roth, executive director of Human Rights Watch, told the New York Times “and she has Obama’s ear.”
Power won a Pulitzer Prize for her 2002 book on genocide, entitled “A Problem from Hell,” which examined the U.S. foreign policy response to genocide. The book argues that the Armenia, Nazi Germany, Cambodia and Rwanda genocides occurred because of government authorities averted their eyes and individuals made the choice not to intervene. “The most common response,” Ms. Power wrote, “is, ‘We didn’t know.’ This is not true.”
Obama initially headhunted Power in 2005, after reading her book. After a long meeting, Power decided to take leave from her Harvard professorship to work for the then senator.