April 8, 2011 - 13:14 AMT
NATO delegation has arrived in Armenia to assess documents on implementation of NATO-Armenia Individual Partnership Action Plans (IPAP) in 2010 and discuss 2011-2012 IPAP implementation.
After 4 days of intensive discussions, on April 8, Armenian Foreign Ministry hosted a joint meeting of the interdepartmental committee for Program implementation led by Deputy Foreign Minister of Armenia Arman Kirakossian and NATO delegation.
The parties presented preliminary results of documents assessment and pointed out a progress in goals set. The members of the interdepartmental committee discussed activities implemented in their fields dwelling on main priorities, Armenian Foreign Ministry’s press service reported.