April 9, 2011 - 17:05 AMT
The Silent Film Director iPhone App available is App Stores adds nostalgia to a just-taken iPhone video like retro visual effects and silent film-inspired title cards, according to Gadget Lab.
The Silent Film Director app for iPhones can transform any video into a ’60s-style home movie or a 1920s-esque silent film, taking that Instagram effect and amping it up a few notches.
The app is available in Standard and Pro versions.
With the Standard version, it is possible to record or upload video and render it with a variety of video effects (including Black & White, ’70s Home Video and Sepia), add a soundtrack (default, or your own), and adjust the playing speed and quality of the video.
With the Pro version, it is possible to get additional advanced features like title cards and transitions, and the ability to mix photos and video with separate effects.
The Silent Film Director App is currently available for $0.99. This size of app is 20.3 MB and the language is English.