April 14, 2011 - 19:59 AMT
200stran.ru Russian website, which is headquartered in Moscow, “committed a mistake related to Azerbaijan.”
The territory of Nakhichevan Autonomous Republic is not mentioned within Azerbaijan’s composition on the world map placed on the website, which is a cartographic resource, Day.Az reported.
Naturally, the mistake has caused a violent reaction in Azerbaijan, which reacts rather badly to similar mistakes.
According to many historians, the territory of Nakhichevan region made a part of ancient Armenian kingdom from the 6th century B.C. The word ‘Nakhichevan’ means in Armenian “the first descent.” Legends say the town was constructed by Noah after leaving the ark.
On March 16, 1921, the Soviet Russia and Turkey signed a treaty in Moscow, under which Nakhichevan region “was transferred to the Soviet Azerbaijan with the status of an autonomous territory.”
From the point of view of the international law, of course, it was arbitrariness: two states transferred the territory of a third state without its consent to a fourth state.