April 14, 2011 - 21:22 AMT
On April 14, President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan held a working meeting in the main building of the Stepanakert airport.
Head of the Civil Aviation Department Dmitry Atbashyan, airport director Arthur Karapetyan and other officials delivered reports.
Mr. Sahakyan noted that the airport should comply with international requirements.
He gave certain instructions to heads of relevant structures for proper implementation of the activities, the Central Information Department at the Artsakh President’s Office reported.
Azeri threats to shoot down planes bound for Stepanakert will not frighten Karabakh, according to the head of the central information department at the office of the Artsakh President. As David Babayan stated that “the threats are a proof that medieval psychology is prevalent in Azerbaijan. Those who issue them do not simply lack in self-possession, but openly support Nazi values.”