May 3, 2011 - 12:11 AMT
The statement adopted lately by the ruling coalition was aimed to push former President Robert Kocharian out of the political field and show that Kocharian lost the support of Prosperous Armenia party, a political analyst said.
“Some in Serzh Sargsyan’s team, including Prime Minister Tigran Sargsyan, want to discredit Robert Kocharian, shouldering on him the responsibility for the tragic events in March 2008,” Armen Aghayan told reporters on May 3.
According to him, Armenian National Congress (ANC) leader Levon Ter-Perossian has a similar objective. “Ter-Perossian wants to use Kocharian’s mistakes and March 2008 to shield his own misconduct in 1996,” Aghayan said.