May 10, 2011 - 20:50 AMT
ARF Bureau’s Hay Dat and Political Affairs Office director Kiro Manoyan said that Turks and Azerbaijanis have always and everywhere acted as a united front for dissemination of anti-Armenian policy.
“The statement that the Turkish and Azerbaijani organizations of the U.S. will jointly oppose to adoption of the Armenian Genocide Resolution by the U.S. Congress once again proves this fact. Turkey and Azerbaijan have actively involved their communities in the anti-Armenian policy,” Manoyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
He added that Turkey and Azerbaijan act as a united front not only against the Armenian Genocide recognition, but also in other matters, which are of importance for the Armenian people. “They act jointly worldwide,” concluded Manoyan.
The Azerbaijani and Turkish Diasporas of the U.S. are going to “jointly oppose” to the Armenian Genocide Resolution adoption by the Congress. They intend to launch a campaign with respect to possible discussions on the Armenian Genocide Resolution (H.Res. 252) adoption in the U.S. Congress.
During a community briefing in California, Congressman Adam Schiff (D-CA) highlighted several legislative initiatives, including the reintroduction of the Armenian Genocide resolution, as well as legislation to address Turkey's ongoing blockade of Armenia, and the protection of Church property and minority rights in Turkey.
Azerbaijanis and Turks residing in the U.S. stated that they will “struggle” against these initiatives and do their “utmost” to urge Congressmen to refrain from discussing the Armenian Genocide Resolution.