May 13, 2011 - 08:40 AMT
The 11th International Annual Tourism Fair CTS2011 will be held on 25-26 May, 2011 at Armenia Marriott Hotel in Yerevan, Armenia.
The event is organized by the Armenian Association of Travel Agents (AATA) and Armenian Chapter of the American Society of Travel Agents (ASTA) under the patronage of the Armenian Ministry of Economy.
Active participation of companies from Turkey, India, Georgia and Ajaria, as well as Armenia’s regions is expected this year.
87 organizations, including travel agencies and tour operators, airlines, hotels and resorts, insurance companies, public and non-governmental organizations, tourism publications, information agencies, educational institutions, restaurants, organizations supporting tourism sector, leading brandy and wine producers participated in CTS2010. Besides, a delegation of 40 participants from Turkey, Van region, arrived in Armenia to participate in the event last year.
Armenian-German Cooperation Program (GTZ), Armenia Marriott Hotel and Armenian Hotel Association are also among partners of the fair.