May 14, 2011 - 14:20 AMT
On May 8-14, cases of ceasefire violation by Azerbaijan again increased at the line of contact between the NKR and Azerbaijani armed forces.
The Azerbaijani armed forces violated ceasefire for 450 times over the week, firing 1,700 shots at the NKR positions, the press service of the NKR Defense Army reported.
The most intense fire was reported on May 11 and 12, as a result of which a civilian of Artsakh was killed. A tractor driver from Kyuratagh village of Hadrut region of Artsakh, Araik Balasanyan, was wounded in the head by an Azeri sniper in the southeast direction of the frontline on May 11. Balasanyan died on the way to hospital.
The fire was stopped due to retaliatory measures taken by the Karabakh armed forces. According to intelligence data, the enemy suffered losses.