May 18, 2011 - 16:02 AMT
On May 16, 2011, Global Finance reputable magazine selected Prometey bank as one of the World’s Best Sub-Custodian Banks in 2011 and the Best Sub-Custodian Bank of Armenia.
For making the decision, customer relations, quality of service, competitive pricing, technology platforms, business continuity plans and knowledge of local regulations and other criteria were taken into account.
Mr. Joseph Giarraputo, publisher of Global Finance, said: “We have identified those banks that do the best job of asset servicing and protection in markets around the world.”