May 25, 2011 - 17:37 AMT
Armenia’s Musa Murtazaliyev (74kg) and Hajimurad Nurmagomedov (84kg) won bronze at an international wrestling tournament held in Makhachkala, Russia.
Chief Coach of Armenia’s freestyle wrestling team Araik Baghdadyan said he is displeased with the results of Ashot Terteryan, David Safaryan and Ruslan Basiyev.
“On May 27-June 9, Armenian wrestlers will conduct joint trainings in Vladikavkaz, from where we will leave for Georgia to participate in Golden Grand Prix,” Baghdadyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
Besides, on July 5 the Armenian teal will start getting prepared in Tsaghkadzor for an international tournament to be held in Kyiv on July 23-24. And the final trainings of Armenian wrestlers prior to the World Championships due on September 12-18 in Istanbul will be held in Yerevan.