May 27, 2011 - 16:51 AMT
ProCredit Bank announced the launch of the Young Banker Program. The 6-month program offers a unique opportunity to promising young, motivated people, selected on a competitive basis, to gain thorough theoretical knowledge in Banking, practical skills with a chance of a stable job at ProCredit Bank.
ProCredit Bank Young Banker Program is designed for last year students and graduates of the Armenian universities, aged 21-25, with little or no experience. 20-25 participants will be selected by the recruitment process common for ProCredit Bank and during the whole period of the program they will be paid on a monthly basis.
With regard to the launch of the program, the Bank Executive Director Bertolt Hertzfeldt stated, “the ProCredit Young Banker Program has been a successful initiative at ProCredit Group. It is already under way in a number of countries in Eastern Europe and is yielding good results both for the Bank and the young specialists, who start their career in a firmly based organization. I am more than sure that the program will also be very successful in Armenia, since it will make continuous contribution to the improvement of the labor market.”