“If coaches educate their sportsmen relevantly, they understand that their victories belong to the entire nation. A sportsman can never succeed without these features,” Julfalakyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
Julfalakyan added that during trainings he discusses not only tactical matters with wrestlers, but also explains what it means to represent a country. “The most important thing is that our sportsmen conceive my demands and we return with medals from any tournament,” the Olympic champion said.
Julfalakyan has celebrated numerous victories both as a sportsman and coach. He admitted that though he was a member of the USSR team, he was proud of being Armenian and representing his country.
“I am pleased with the fact that I have contributed to Armenia’s sports achievements. Now I am happy to witness victories of my sportsmen,” he said.
Julfalakyan congratulated the Armenian people on Republic Day, wishing peace, happiness and optimism.