On May 30, ACBA Leasingand Zeppelin Armenia signed a vendor agreement, envisaging USD 7.5 million equipment leasing for the period of 2011-2012.The agreement was signed by ACBA Leasing General Director Stepan Gishyan on one side and the head of Zeppelin Armenia, the exclusive representative of Caterpillar Company in Armenia LLC Heiko Kreisel on the other.
On June 1 through 30, those interested in CAT equipment purchase, will be serviced at an annual interest rate of 9.9%.
CAT equipment can be leased with 20% prepayment, 3-60 months clearing term and annual interest rate of 12-16%, no deposit required. Customers can be serviced or make payments in all ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK branches.