June 10, 2011 - 14:51 AMT
During the June 10 sitting, the Armenian government approved signing of a program with the European Commission on financing Institutional Development of the Armenian Nuclear Regulatory Authority program.
Armenian Minister of Economy Tigran Davtyan said the agreement will allow increasing Armenia’s opportunities in the nuclear field. The program is estimated to cost 1mln euros.
Promotion of nuclear safety in post-Soviet countries as part of IAEA relevant convention is among priorities of the European Union.