June 14, 2011 - 16:43 AMT
At recent parliamentary elections in Turkey, Armenian community had to choose between the bad and worse bad being the ruling Justice and Development Party (AKP); worse being all the other ones, according to Turkish Studies expert Ruben Melkonyan.As the expert told a news conference in Yerevan, formation of a new parliament doesn’t spell any progress in Armenia-Turkey rapprochement, which must not be expected till next year’s presidential elections in Turkey.
Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan's ruling Justice and Development Party was set to win a decisive victory in the June 12 parliamentary election to earn a third successive term of single-party rule. With 95 percent of the vote counted, results showed the AK Party winning 50.4 percent of the vote, or a projected 326 seats in the 550-seat assembly.