His Holiness, Aram I Catholicos of the Great House of Cilicia and Ambassador of Russia to Lebanon Alexander Zasypkin discussed political processes ongoing in Syria.
The Russian Ambassador informed His Holiness, Aram I, of the Russia’s stand regarding the recent excitements in the Middle East, particularly, in Syria, according to the Great House of Cilicia press office. He also noted that Russia does not share drastic and war-like position of U.S. with regard to the Middle East, and that Russia highly praises the balanced and legal approach to suchlike delicate problems and it is necessary anyhow to take into consideration local circumstances.
Sharing the viewpoint of the Ambassador, the Catholicos emphasized importance of rehabilitation of stability in Syria and welcomed the latest address of Syrian President Bashar al-Assad.
“It is very important to find solutions to support Christian community in Syria which first and foremost faced the problem of national religious disorders,” His Holiness Aram I.
The collocutors discussed issues regarding to Lebanon, particularly, formation of the new Lebanese government as well as touched upon cooperation of the Russian Orthodox and Armenian Apostolic Churches in the Middle East.