July 3, 2011 - 17:02 AMT
The Health Care Ministries of Armenia and Ukraine signed a cooperation program in the field of medicine for 2011-2013. The respective program was signed in the presence of Presidents of Armenia and Ukraine, Serzh Sargsyan and Viktor Yanukovich, within the framework of the Armenian leader’s visit to Kiev.
Also, the parties signed a protocol on alterations and supplements in the intergovernmental agreement on air communication, a protocol on alterations in the intergovernmental cooperation agreement, minutes of the fifth sitting of the Ukrainian-Armenian intergovernmental commission for economic cooperation, according to GIGA Mir.