The Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov will have a talk with his Azerbaijani counterpart Elmar Mamedyarov in Moscow; Ministers are to discuss Nagorno Karabakh conflict settlement and will exchange with ratification tools for the Agreement of State Border, according to RIA Novosti.
During the forthcoming bilateral talks, the parties are supposed to continue negotiations on NKR conflict settlement, as well as on issues of further development of cooperation between two countries in various fields.
On July 8, in Yerevan, Lavrov conveyed offers on Karabakh conflict settlement from the Russian President to the Armenian authorities. Similar offers have been handed over to Azeri leader.