In the 1st half of 2011 Areximbank-Gazprombank Group CJSC ensured 27% credit portfolio growth totaling AMD 62.6 bln, which is 78% from bank assets, according to bank’s press service.
In the reported period, total assets rose by 19% and, in the absolute expression, totaled AMD 80.5 bln., as of July 1, 2011.
Total liabilities of Areximbank-Gazprombank Group totaled AMD 65.4 bln. as of July 1, 2011, having increased by 25% against beginning of the year, whereas total capital equaled AMD 15.1 bln, with a statutory fund making AMD12.3 bln.
For 6 months, the bank profit prior to taxation amounted to AMD 528.5 mln., increasing by 64% as against similar period of 2010.