July 22, 2011 - 22:19 AMT
In his opening speech Mr.Sargsyan welcomed participants of the camp, noting that Baze is not only unification of youth but also creation of peculiar atmosphere. He also stressed that many high-ranking officials of the Armenian government have been members of Baze camp in due course.
In turn, coordinator of the Armenian Youth Fund board of trustees, Parliamentarian Karen Avagyan told PanARMENIAN.Net reporter that this year Baze will be carried out in a new format. According to him, Baze youth camp will take place from July 22-31, involving 660 young people from Yerevan and provinces of Armenia in three shifts, 220 people in each. Every shift will symbolize one of Armenian flag colors.
On August 20-24, a traditional meeting of Baze engaging young people from Artsakh, Javakhk, Diaspora as well as students from Armenian Universities will be held in Tsakhkadzor.
Baze will be completed by a big gala-concert on the Liberty Square in Yerevan.
Avagyan stressed that within the frames of Baze 2011 different events will be arranged dated to the jubilees of such great Armenians like Garegin Nzhdeh, Mesrop Mashtots Arno Babajanyan and others.
Defense Minister Seyran Ohanyan, Education Minister Armen Ashotyan, Vice Mayor of Yerevan Taron Margaryan as well as Chair of RA Parliament Standing Committee for Science, Education, Culture, Youth and Sport, Artak Davtyan, were present at the opening ceremony.