July 27, 2011 - 15:46 AMT
The Embassy of the United States in Armenia warns that all Green Card emails received on behalf of the U.S. Government are a scam!
The U.S. Government does not email applicants.
“Please disregard these emails, and do not send money. All Green Card applicants must check their status online,” the announcement runs.
According to the most recent information, U.S. authorities may cancel the Green Card Lottery held since 1995. The United States Government issues 50,000 permanent Green Cards every year through the Diversity Immigrant Visa Program, the Green Card Lottery. Applicants are selected randomly by a computer generated drawing. Lottery winner and his family become authorized to live and work permanently in the United States. However, soon it may become impossible to receive a fast and legal residence card in the U.S. A bill on Green Card Lottery cancellation has been put to Congress vote. Republicans, the authors of the initiative believe the lottery to be a fraud. Among reasons cited in favor of cancellation are the lottery's enabling the terrorist' entrance to U.S. territory.
The US Department of State has announced all selection results for Diversity Visa Lottery 2012 published worldwide in early May void. “We regret to inform you that, due to a computer programming problem, the results of the 2012 Diversity Lottery that were previously posted on this website have been voided,” the Department said in an announcement. “They were not valid and were posted in error,” it said. “The results were not valid because they did not represent a fair, random selection of entrants, as required by U.S. law.”