August 6, 2011 - 15:16 AMT
The summit of Collective Security Treaty Organization (CSTO) is designated to consider regional threats, including the threat of extremist groups encroachment, said Nikolay Bordyuzha, CSTO Secretary General.
“CSTO is worried about both global and regional challenges,” Bordyuzha told Russian President during a meeting.
“The biggest problem is that many young people from the alliance’s member states have been provided training in camps in Afghanistan and Pakistan and there is a threat of terrorist groups forcing their way into the Central Asian countries’ territory,” said Secretary General.
Bordyuzha also considers dangerous the fundamentalist Islamic organizations’ activeness in the CSTO countries.
“It is planned to discuss assistance to several states at the CSTO summit; the situation in Kyrgyzstan, Belarus and Armenia has been studied within the preparations for the summit,” said Secretary General.
CSTO summit is due on August 12 in Astana. President Sargsyan will depart for Kazakhstan to participate in the unofficial summit. Currently, the President left for a short vacation, part of which he will spend abroad. On August 11, Mr. Sargsyan will participate in the ceremony dedicated to completion of Armenia sailboat’s world cruise; the ceremony is due in the town of Limassol, Cyprus.