August 9, 2011 - 15:52 AMT
Armenian versions of Mozilla Firefox 5 and 6 are already available for download at Mozilla Firefox website, a member of Mozilla Armenian Localization Team, HaySoft project initiator said.
“While the Armenian interface of Firefox 5 is finalized; Firefox 6 beta version in Armenian is so far available. Translation of Firefox 7 (Firefox Aurora) interface into Armenian is currently in progress,” Hrant Ohanyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
Armenian versions of Firefox 5, 6, as well as other browser interfaces translated into Armenian, are compatible for Mac, Windows and Linux operation systems.
The aim of Mozilla’s Armenian Localization Team is to translate Mozilla products into Armenian, thus promoting the Armenian language in IT sector. The work is coordinated by two volunteers-contributors of Mozilla Foundation, Armen Zambrano Gasparian and Robert Sargsyan.