Mr Jonathan James Aves and Ms Katherine Jane Leach, a husband and wife team, have been appointed Her Majesty’s Joint Ambassadors to the Republic of Armenia in succession to Mr Charles John Lonsdale, who will be transferring to another Diplomatic Service appointment.
Mr Aves and Ms Leach will take up their appointment during January 2012. Both Mr Aves and Ms Leach will be permanently resident in Yerevan and alternate in exercising the functions of Ambassador on a four-monthly rotation, the press office of the British embassy to Armenia said.
Mr Aves and Ms Leach joined the FCO in 1996 and 2000 respectively, following careers in academia and public opinion research. Together they have many years’ experience and knowledge of the history, languages and culture of the South Caucasus and the wider region. Their FCO careers have covered a range of policy areas including security policy, EU trade and development, energy security and human rights. Most recently they had a joint posting to Tokyo where Mr Aves coordinated the UK’s political input into Japan’s 2008 G8 Chairmanship and Ms Leach coordinated UK and Japanese positions in advance of the UN climate change summit in Cancun and worked with UK and Japanese business to promote low carbon prosperity. In 2011, Mr Aves worked on the UK’s input into the UN Human Rights Council on issues such as Libya, Syria and Iran.
On their appointment as Joint Ambassadors to the Republic of Armenia, Mr Aves and Ms Leach said, “We are delighted to be appointed Joint Ambassadors to Armenia. We believe that our combined energy and experience will give a fresh impetus towards making the traditionally warm bilateral relations between the UK and Armenia even closer. We believe that when our two countries work together they can make a real contribution to our mutual prosperity and security.”